content-left-bg.png
content-right-bg.png

Our staff

WebPartZone1_1
PublishingPageContent

​​​​General enquiries

Main Switch Executive Services Precinct+61 3377 9333
Fax Number Executive Services Precinct+61 3377 9300

Executive Leadership team

Principal
Kath Kayrooz
Deputy Principal Academic
Tanya Haggarty
Deputy Principal Enhancement

Kerry Bullock

Business Manager Corporate Services 
Sharon Prentice 
​Business Manager Infrastructure and Innovation 
​Kelli Gallagher 


Leadership Team

Director of Middle Years
Sandra Davey
Director of Senior Years
Rebecca Skarshewski
Director of School Culture
Jane Manwaring
Director of School Operations
Russell Hams
Guidance OfficerKatrina Judge
Guidance Officer
Chantel Mageros
Head of Department Language and LiteratureDavid Bracken 
Head of Department Language AcquisitionKate Oxenford
Head of Department Technology and the ArtsMadeleine Brookes
Head of Department Individuals and Society
Lyle Fredericksen
Head of Department Physical Sciences
Catherine de Freitas Pessoa 
Head of Department Life Sciences
Esme Hatchell
​Head of Department Life Sciences - Foundation Program 
Vanessa Bermingham
Head of Department Mathematics Jane Gorman
​Head of Department Education Outside of the Classroom
Yanah Floridis 
House Dean AgnesiAileen Davis
House Dean CurieDean Fanning
House Dean Da VinciStacy Wallace
House Dean Franklin
Ross Bray
House Dean Hawking
Rebecca Parker
​House Dean Hollows
Michael Colquhoun
​House Dean Jackson 
Samuel Weston
House Dean NewtonDeva Prasad


Coordinators

Theory of Knowledge  
David King 
CAS/CCA
Yanah Floridis 
Instrumental Music/Arts Captain and Ambassadors 

Gregory Thompson  

Extended Essay 
Saras Chetty 
Community Project
Sandy Davey
Sports Program, Captain and Ambassadors 
Sean Conway
Ross Bray
Academy Representative Council 
Michael Colquhoun 
WH&S/Return to Work/ Rehabilitation 
Sharon Prentice 
ISSN 
Kirsten Hogg
Leos
Chris Panousis
Debating Program, Captain and Ambassadors 
Jeremy Isaac
Stewart Moore 
Duke of Edinburgh 
Matthew Madigan
Bridge Program
Megan Fordham 
​Robotics Program, Captain and Ambassadors 
​Sandra Knowles 
​International Mindedness Captain and Ambassadors 
​Jane Manwaring 
​Service Captain and Ambassadors 
​Clare Tyler 
​Journalism Captain and Ambassadors 
​Rosie Olsen 
​Sustainability Captain and Ambassadors 
​Saengdao Philavane 
Greta Cabot 
​Production Captain and Ambassadors 
​Paul Hunter 
​Science Captain and Ambassadors 
​Vanessa Bermingham 
Andrea Martin 
​Mathematics Captain and Ambassadors
​Jade Josey-Napier 
​Technology Captain and Ambassadors 
​Donald May
​Middle Years Honours Program 
Megan Fordham 
Toni Waters 
​Senior Years Honours Program 
​Victoria Carrington 

Teaching staff






LANGUAGE AND LITERATURE 
Fiona Curran 
Brook Hawkins 
Sophie Jacobsen
Rebecca Jones 
Ben Niland-Rowe
Rebecca O'Neill 
Caitlin Quinn 
Nicola Scarrott
Elaine Wentworth 
Susan Wisowaty 
LANGUAGE ACQUISITION 
Arnold Appelhof 
Tasha Damon 
 Andrew Haver 
Keita Ishii
Kerstin Liebchen
Sharon Mathieson
Jane MuilCarole Sotgiu
Daniel Turner 
Dianne Williams
Rachel Wilson 

INDIVIDUALS AND SOCIETY 
Tarne Bay

Brock Cullen 
David King 
Meng Yin Leong 
Stewart Moore 
Rosie Olsen 
Christos Panousis 
Brian Scutter 
PHYSICAL SCIENCES 
Jack Bailey
Helen Bebbington
Jennifer Colley
Kirsten Hogg​
​Paul Hunter
Georgia Margalit
Andrea Martin
Cheryl Pearce
Anthony Swann

LIFE SCIENCES
Ross Avery 
Cecilia Costa-Gomez
Sara Hensley
Reina Mesina 
David Pearce
Saengdao Philavane
Jamee Rose
EDUCATION OUTSIDE THE CLASSROOM  
Joao Baio Vasco
Sean Conway 
Philippa Garlick

TECHNOLOGY AND THE ARTS 
Rebekkah Baumgartner
Simon Freeman
Renée Johnson
Sandra Knowles
Jacinta Lisec
Donald May
Gregory Thompson
Mark Venz
Toni Waters

MATHEMATICS 
Diana Brown
Andrew Chen
Megan Fordham
Jeremy Isaac
David Isles
Jade Josey-Napier
Natalie Lawler
Georgina Lunn
Matthew Madigan
Frances Potter


Support staff


Computer Technician
Eric Haussmann
​Learning Success Officer
​Sigrid Parker
Finance Officer
Ainsley Rideout
​​Academic Data and Enrolments Officer
​Michelle Van der Ryken
Marketing and Communications Manager
Kirsten Smallcombe
Marketing Officer
Katie Casey
​​Marketing Officer
​Terri Bettany
​Marketing and Events Officer
​Chelsea Hardman-Denning
​Administration Officer
​Sarah Carsten
Student Services and Finance Officer 
Angela Johnston
Student Services and Attendance Officer
Lee Baker
Chaplain
Mandy Chiang
Research Centre Supervisor 
Marnie Grobe
Teacher Aide
Belinda Blaho 
Teacher Aide 
Greta Cabot 
Teacher Aide
Samantha Haggarty
Teacher Aide Inclusion 
Danica Judge
​Teacher Aide
​Aleesha Duggan
Teacher Aide Robotics, Technology and The Arts
Daniel O'Neill 
Laboratory Research Officer Kate Slessor 
Science Officer 
Shona Schroeder 
​Laboratory Assistant 
​Seema Goel 
Canteen Assistant
Irene Botlechia
​Canteen Assistant 
Jonas Chan
​Canteen Assistant
​Gala Lee
​Canteen Assistant
​Ririka Stephenson
Facilities Manager
​Andrew Bamford 
​Grounds Supervisor 
​Aaron Scheiwe
​Schools Officer 
​Harry Beck 


























WebPartZone1_2
WebPartZone2_1
WebPartZone2_2
WebPartZone2_3
WebPartZone3_1
WebPartZone3_2
WebPartZone3_3
WebPartZone3_4
WebPartZone4_1
WebPartZone5_1
WebPartZone5_2
WebPartZone6_1
WebPartZone6_2
WebPartZone7_1
WebPartZone7_2
WebPartZone8_1
WebPartZone8_2
WebPartZone9_1
Last reviewed 05 October 2021
Last updated 05 October 2021